Birleşmiş Milletler yetkililerinden İsrail’e tepki: Bu cezasızlık devam edemez

DHA

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırına tepkiler büyüyor.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Ofisi (OCHA) Koordinatörü Martin Griffiths, İsrail’in Refah’a yönelik geniş çaplı saldırısıyla ilgili iki ayrı açıklama yaparak Gazze’de hiçbir yerin güvenli olmadığını daha önce vurguladıklarını ve bu saldırıların ‘hata’ olarak nitelendirilemeyeceğini belirtti.

“Refah’a yapılacak askeri operasyonun katliamla sonuçlanabileceği uyarısını yapmıştık”

Griffiths, “Bu tür bir cezasızlık devam edemez” ifadeleriyle yaptığı resmi açıklamada, “Gazze’de hiçbir yerin güvenli olmadığını defalarca söyledik. Barınaklar değil. Hastaneler değil. Sözde insani bölgeler değil. Refah’a yapılacak askeri operasyonun katliamla sonuçlanabileceği uyarısını da yapmıştık. Dün geceki kesinlikle kabul edilemez saldırının sonuçlarını gördük.Saldırının Gazze halkı açısından bir savaş suçu mu yoksa ‘trajik bir hata’ mı olduğu konusunda hiçbir tartışma yok. Dün gece yaşananlar en son ve muhtemelen en acımasız iğrençlikti. Buna ‘hata’ demek, ölenler, acı çekenler ve hayat kurtarmaya çalışanlar için hiçbir şey ifade etmeyen bir mesajdır.” dedi.

“IDF’nin bir inceleme duyurduğunu belirtmek isterim”

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Refah’ta sivillerin daha fazla insanın ölmesinden duyduğu endişeyi vurguladı.

Türk dün yaptığı açıklamada, “Kamptan gelen görüntüler korkunç. IDF’nin bir inceleme duyurduğunu belirtmek isterim ancak şaşırtıcı derecede açık olan şey, sivillerin yoğun olduğu böyle bir bölgeyi vurmanın tamamen öngörülebilir bir sonuç olduğudur. Bu tür incelemelerin hesap verebilirliğe ve politika ve uygulamalarda değişikliklere yol açması çok önemlidir.” dedi.

“Aylardır Gazze’de hiçbir yer güvenli değil dedik”

UNICEF Sözcüsü James Elder, yetkilileri Refah’ta yaşanacak potansiyel bir saldırının felakete dönüşeceği konusunda uyardıklarını ifade ederek, dedi.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir